Σχολικό έτος 2018 - 2019

Πολιτισμική ανταλλαγή με
συνομήλικους πρόσφυγες
Μαγείρεμα στην κοινωνική κουζίνα και
προσφορά ειδών τροφίμων και πρώτης ανάγκης
από τους μαθητές/τριες
Καθαρισμός χειμάρρου Αγίου Γεωργίου,
διαλογή ανακυκλώσιμων υλικών
και εξωραϊσμός του χώρου
από τους μαθητές/τριες

Σχολικό έτος 2017 - 2018

Από 27 Μαρτίου έως 2 Απριλίου 2018 ήταν η Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού για το Περιβάλλον.
Η Εθελοντική Δράση Let’s do it ως ιδέα ξεκίνησε από την Εσθονία εμπνέοντας ομάδες και ανθρώπους σε κάθε γωνιά του πλανήτη καθαρίζοντας τη χώρα τους μέσα σε μία μέρα.
Πολύ σύντομα η συγκεκριμένη εθελοντική κίνηση διαδόθηκε σε πολλές χώρες, όπου ομάδες εθελοντών ήθελαν να μιμηθούν αυτή την δράση. Η ιδέα αυτή έφτασε και στην
Ελλάδα, όπου κάποιοι εθελοντές αποφάσισαν να την κάνουν πράξη, προσαρμόζοντας τον τίτλο της εκστρατείας σε Πανελλήνια Εκστρατεία Καθαρισμού
«Let’s do it Greece».

Σε συνεργασία με τον Δήμο Σερρών και το δασαρχείο, μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ανέλαβαν δράση για ένα καλύτερο περιβάλλον. Δημιούργησαν αφίσες και πανό με στόχο την ευαισθητοποίηση πολιτών, φύτεψαν δέντρα στον αύλειο χώρο του σχολείου, καθάρισαν την κοίτη του Αγίου Γεωργίου και τον αύλειο χώρο του σχολείου από τα απορρίματα, συζήτησαν για τη χρήση του νερού, για τις εναλλακτικές πηγές ενέργειας που χρησιμοποιεί το σχολείο μας (φωτοβολταϊκά και γεωθερμία) καθώς και για την ανακύκλωση. Το σύνθημα:

ΓΙΝΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ!!