Λίγες μέρες πριν την ιστορική επέτειο του "ΟΧΙ", στις 24 Οκτωβρίου, το σχολείο μας επισκέφθηκε το οχυρό του Ρούπελ, το μεγαλύτερο από τα 21 οχυρά της "γραμμής Μεταξά".
Η αντίσταση του οχυρού Ρούπελ στα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα έμεινε στην ιστορία σαν παραμύθι. Οι ήρωες που υπερασπίστηκαν με αυτοθυσία από 6- 10 Απριλίου του 1941 κατά το Β΄παγκόσμιο πόλεμο τα ελληνικά σύνορα παραδόθηκαν μόνο αφού ειδοποιήθηκαν ότι η Ελλάδα συνθηκολόγησε!
Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στη στοά του οχυρού, ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους στρατιωτικούς για την κατασκευή, το ρόλο που διαδραμάτισε το οχυρό κατά την εισβολή των Γερμανών και θαύμασαν τις εικόνες των στρατιωτών και αξιωματικών που θυσιάστηκαν, αλλά και τα υπόλοιπα κειμήλια στο μουσείο. Ευχαριστούμε τους ξεναγούς μας και τους υπευθύνους για την φιλοξενία!!
Κατάθεση στεφάνου και ποιήματα από τους μαθητές/τριες προς τιμή των Ηρώων
Και η εκδρομή μας έφτασε στο τέλος της με την επίσκεψή μας στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα.